.

Pakowarki próżniowemaszynyfolietraysealery

Wybór pakowarki krok po kroku

Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej pakowarki ?

 

O zaletach pakowania próżniowego nie muszę pisać, gdyż są one oczywiste i wszystkim znane. Polecam na ten temat artykuł: „Dlaczego próżnia jest taka ważna?”

Jesteśmy tu po to aby Ci pomóc w wyborze odpowiedniego urządzenia.

 

Wszędzie podawane są dokładne opisy parametrów, wielkości komór, długości listew, wydajności pompy próżniowej, ale o co właściwie chodzi?

 

Zacznijmy od początku...

Aby wybrać odpowiednie urządzenie musisz dokładnie przeanalizować swoją sytuację, swój produkt i swoje oczekiwania.

 

Proces pakowania na pakowarce próżniowej rozpoczyna się od włożenia produktu do opakowania z folii barierowej, następnie położeniu otwartym brzegiem woreczka z produktem na listwie zgrzewającej i zamknięciu pokrywy. Resztę maszyna wykona za nas sama.

 

Ale jak wybrać odpowiednią dla nas pakowarkę?

 

Listwa zgrzewająca

Krok1: Jaka jest Twoja branża?

 

Pakowanie próżniowe jest szeroko stosowane w wielu branżach. Próżniowo możemy zapakować dosłownie wszystko, zaczynając od mięsa i wędlin, poprzez sery, warzywa, owoce, a na sprzęcie elektronicznym kończąc.

 

Wybór odpowiedniej pakowarki jest uzależniony od rodzaju produktów które chcesz pakować.

 

I tak w gastronomii polecamy małe pakowarki VP370A oraz VP430Adzięki którym możemy porcjować dania, przedłużać trwałość produktów i dostarczać klientom świeże i najwyższej jakości potrawy.

 

W produkcji na większą skalę np. wędlin lub serów polecamy pakowarki dwukomorowe, bardzo wydajne VP700TB oraz VP900TBA. Pakowanie w dwóch komorach oszczędza nasz czas, zwiększa wydajność i zapobiega przestojom produkcyjnym.

 

Ale szczegóły dalej...

 

Pamiętaj! Zanim przystąpisz do wyboru urządzenia określ dokładnie rodzaj i wielkości pakowanych produktów.

 

Krok 2: Jakie produkty chcesz pakować na pakowarce?Pokrywa pakowarki próżniowej

 

Znaczenie ma tutaj przede wszystkim rodzaj i wielkość Twoich produktów.

 

W zależności od wielkości pakowanych produktów wybieramy rozmiar woreczków z folii barierowej. Długość woreczków należy dobrać w taki sposób aby po nałożeniu produktu pozostało minimum 5 cm worka.

 

Wybór pakowarki uzależniony jest od szerokości woreczka. Jeżeli szerokość wynosi np. 400 mm listwa zgrzewająca musi mieć co najmniej 420 mm. Dobieramy ją tak aby móc swobodnie położyć woreczek, bez zaginania i fałdowania, na całej listwie zgrzewającej.

 

Przykładowo pakowarka stołowa VP370A posiada listwę zgrzewającą 360 mm, więc tym samym jest ona zbyt krótka. Możemy na niej zapakować produkty w woreczkach o długości zgrzewu do 340 mm.

 

W przypadku pakowania bardzo dużych produktów np. o długości zgrzewu ponad 900 mm zastosujemy maszynę VP1000A, która ma listwę o długości aż 985 mm! Bez problemu możesz dopasować wielkość swoich produktów do odpowiedniej pakowarki.

 

Ale co z wydajnością takiej pakowarki? W końcu jest to jeden z najważniejszych parametrów przy wyborze odpowiedniej dla Ciebie maszyny!

 

{mospagebreak}

 

Krok 3: Jak określić wydajność maszyny?

 

Na początku musisz określić jakiej wydajności oczekujesz od maszyny, aby sprostała wymaganiom Twojej linii produkcyjnej i nie była wąskim gardłem całego procesu produkcyjnego.

 

Przykład 1:

 

Przyjmijmy, że oczekujesz wydajności około 8-12 torebek /minutę. Wcześniej ustaliłeś, że woreczki mają rozmiar 180 x 220 mm, gdzie długość zgrzewu będzie wynosiła 180 mm.

 

Przyjmujemy, że pakowarki jednokomorowe pracują z wydajnością 2-3 takty/ minutę, czyli musisz w jednym takcie wykonać 4 torebki.

W tym przypadku są dwie możliwości: pakowarka o jednej listwie długości ponad 780 mm, czyli np. VP800AVP1000A lub pakowarka o dwóch listwach o długości około 420 mm oddalonych od siebie o minimum 450 mm. Takie rozwiązanie daje urządzenie VP580BB.

W przypadku kiedy wydajność urządzenia może wynosić 8 torebek na minutę polecam VP580BB ze względu na niższą cenę. Jednak gdy wydajność gra znaczącą rolę zdecydowanie polecam VP800A ze względu na trzykrotnie większą pompę próżniową.

 

przykład konfiguracji pakowarki próżniowej

 

Przykład 2:

Oczekujesz wydajności 15-20 torebek/ minutę. Produkt pakujesz w torebki 200 x 300 mm, gdzie 200 to szerokość torebki.

 

W tej sytuacji potrzebujesz pakowarkę dwukomorową, która pracuje z wydajnością około 2-3 takty na minutę. Pakowarka dwukomorowa znacznie przyspiesza pracę- podczas gdy w jednej komorze trwa proces pakowania, w drugiej już są układane produkty, i tak na zmianę...

W tej sytuacji masz do wyboru dwie pakowarki: VP700TB lub największą na rynku VP900TBA. Pakowarka VP700TBposiada 4 listwy zgrzewające o długości 680 mm każda, po dwie listwy na każdą komorę. W jednej komorze możesz ułożyć jednocześnie 6 torebek z produktem.

W tej sytuacji osiągniesz wydajność od 12 do 18 torebek na minutę!

 

Jeżeli dla Ciebie to nadal za mało polecam pakowarkę VP900TBA! - z automatycznym systemem otwierania pokrywy!

 

Pakowarka ta posiada 4 listwy zgrzewające, po 860 mm każda. W jednym takcie możesz swobodnie zapakować aż 8 (!) torebek jednocześnie, osiągając przy tym wydajność od 16 do 24 opakowań na minutę! Z VP900TBA Twoja linia produkcyjna będzie działała sprawnie i szybko.

przykład ułożenia produktów w pakowarce

 

Już wiesz jak dobrać długość listew w pakowarce aby osiągnąć odpowiednią wydajność, dlatego teraz przyszła pora na wyjaśnienie jaką wybrać pompę próżniową.

 

Krok 4: Jak dobieramy pompę próżniową?

 

dozowanie gazu obojętnegoNapewno zauważyłeś, że im większą jest komora robocza tym większą zastosowano pompę.

 

Działanie takie sprawia, że w każdej pakowarce, niezależnie od wielkości otrzymamy podobny czas opróżniania i tym samym podobną wydajność.

Największe pakowarki dwukomorowe, ze względu na bardzo duże komory są wyposażone w pompy o wydajności 100 lub 300 m3/h.

Pakowarka średniej wielkości, taka jak VP800AB posiada pompę 163 m3/h, natomiast stołowa VP430A posiada pompę 20 m3/h.

Dzięki takim rozwiązaniom każda nasza pakowarka jest bardzo wydajna i szybka.

 

Na szybkość pakowania, poza wydajnością pompy próżniowej, wpływa wielkość i ilość pakowanych produktów. Im większa część komory próżniowej jest zapełniona tym szybciej osiągana jest próżnia. Tą zależność również należy wziąć pod uwagę przy wyborze pakowarki.

 

Wybrałeś już pakowarkę dla siebie?

 

Czy już zdecydowałeś się na pakowarkę próżniową?

ZADZWOŃ 022-486-32-92

Chętnie pomożemy, doradzimy, wyjaśnimy!

 

Tyle korzyści daje tylko EMPRA!

 

 

Nasze marki

 

logo zgrzewanie

 

logo-ototech

 

Partnerzy

logo ramon

Certyfikat

logo rzetelna-firma

Copyright © 2020 Empra - Pakowarki Próżniowe, Maszyny do przetwórstwa mięsa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
ul. Pułtuska 109A, 06-120 Winnica
Tel: +48 22 486 32 92, Fax: +48 22 486 32 26, Email: empra@empra.com.pl